Na dobry nastrój


Sposobów na poprawę nastroju jest pewnie tysiące, ja dziś chciałabym napisać o tych, które mi robią dobrze i choć pewnie nie będę oryginalna w tym, co za chwilę przedstawię, to chciałabym podzielić z Tobą moimi sprawdzonymi metodami.

Chwila dla siebie

Kto z nas o niej nie marzy? Chwilka dla siebie w codziennym kieracie, to jest coś. Bez względu na to, czy pracujesz zawodowo, czy nie, znalezienie czasu tylko dla siebie, to podstawa dobrego, codziennego funkcjonowania. Spotkanie z samą sobą i dotarcie do siebie, to jedyna metoda zidentyfikowania swoich potrzeb i wdrożenia w życie niezbędnych zmian. To nie musi być coś nadzwyczajnego. A jak wielu ekspertów sądzi, chociażby 5 min. świadomego, spokojnego, głębokiego oddechu potrafi zdziałać cuda. Ale to Ty decydujesz, ile czasu zarezerwujesz dla siebie i jak go spędzisz.

Wysypianie się

Nie wiem, jak Ty, ale niewyspanie, na mnie działa destrukcyjnie i pozbawia energii na cały dzień. Nie chodzi mi wcale o wprowadzenie rytuału drzemek w dzień, bo to niezwykle trudna, a czasem wręcz niemożliwa rzecz. Oczywiście raz na jakiś czas, to super sprawa, ale bądźmy realistami, kto codziennie może pozwolić sobie na drzemkę? Wyspanemu człowiekowi nie jest ona zresztą potrzebna. Jedyną metodą, żeby właśnie się wysypiać i czuć się „trzeźwym” przez cały dzień, jest chodzenie wcześnie spać. Na tyle wcześnie, by budzić się wyspanym. Ja na przykład, funkcjonuje jeszcze w czasie letnim, rezygnuje z oglądania w telewizji tego, co zwykle oglądałam i udaje się na spoczynek. Budzę się wypoczęta i mam zupełnie inną energię. Coś za coś, ja wybieram wysypianie się. Pewnie za parę dni mi się to zmieni i przestawię się na czas zimowy, ale póki co, słucham swojego organizmu.

Zakupy

Jak mawiała Merlin Monroe – pieniądze szczęścia nie dają co dopiero zakupy. I wiesz, co – miała rację. Co nam kobietom potrafi bardziej poprawić humor niż nowa sukienka, nowe buty, kosmetyki? Czasem to może być po prostu coś drobnego, jak lakier do paznokci czy szminka w ulubionym kolorze. Małe przyjemności potrafią być na wagę złota, dają Ci właśnie tę chwilę dla siebie i uświadamiają, że jesteś ważna, bo przecież jesteś.

Muzyka lekarstwo na duszę

O mojej ulubionej muzyce już Wam pisałam https://dziennikarskieinspiracje.blogspot.com/2021/10/tego-sucham.html

I to właśnie jeden z niezawodnych sposobów na poprawę humoru. Na dodatek można to robić wykonując inne czynności tj. zmywanie naczyń, prasowanie, sprzątanie. Jak wielu śmie twierdzić, pozbawia nas, to uważności w bycia tu i teraz, jednak nie rozumiem, dlaczego mam skupiać się na wykonywaniu jakiejś czegoś i wkładać w to całe serce, wiele rzeczy wykonujemy z automatu i traktujemy jak rutynę. Czy nie warto zresztą umilić sobie czas właśnie słuchając ulubionych utworów? Ja nie widzę w tym nic złego i polecam.

Programy telewizyjne na odmóżdżenie

A każdy z nas ma te swoje, przy których najłatwiej się odpręża i które powodują ekspresowe zrelaksowanie. Nie oglądam wiadomości, nie oglądam filmów, jeśli już wybieram ulubione seriale, których mam jak na lekarstwo. Dla mnie niezawodne, w celu zrelaksowania się, są programy rozrywkowe i wcale nie ma na myśli kabaretów, których nie znoszę. Najczęściej wybieram programy muzyczne i taneczne, tam gdzie mamy dostęp do autentyczności i prawdziwych historii ludzi, ich zamiłowania do poszczególnych dziedzin i rozwijania pasji.

Dobre jedzenie

Zwykle zastanawiamy się co ugotować, by domownicy byli zadowoleni i nie kręcili nosami na zaproponowane danie. Stajemy na wysokości zadania, by mąż i dzieci zjedli ze smakiem, rzadziej już przyrządzamy coś, co w stu procentach zadowoliłoby nas samych. A jednak warto, ugotować coś na co ma się ochotę, czy wybrać się gdzieś, gdzie inni ugotują za nas. Np. przy okazji wyjazdu na większe zakupy, zawsze można wyskoczyć na ulubioną pizzę albo coś, czego nie jada się na co dzień. A gdy masz wolniejszy dzień, zawsze możesz upiec ulubione ciast, bo wiadomo co domowe, to domowe, no i przyrządzone przez Ciebie.

Przytulne wnętrze

Przytulne i ładne wnętrze, to także odpowiedni nastrój. Jak Ci wspominałam w poprzednich wpisach, lato i początek jesieni upłynęły mi pod znakiem drobnych remontów, meblowania, tworzenia mieszkania na nowo, tak aby było ładnie, ale też przytulnie. Czyli tak, aby wprowadzić odpowiedni nastrój, który to z kolei wpływa na samopoczucie. Przytulne wnętrze, to nie tylko nowoczesne meble, ale to także dodatki, odpowiednie kolory, drobiazgi. Teraz w okresie jesienno – zimowym możemy ocieplić swoje wnętrza świecami, latarniami, kominkami. Uwielbiam takie dodatki, wprowadzają niepowtarzalny, ciepły klimat. Zdjęcie dołączone do tego wpisu, to właśnie mały wycinek mojej strefy relaksu.

Planowanie czegoś nowego

Możesz planować wakacje, prezenty na święta czy przygotowania jakieś ważnej rodzinnej uroczystości. Nie dość, że poprawi Ci humor, to jeszcze planując wcześniej, unikniesz niepotrzebnego spięcia i lęku przed tym, że nie zdążysz? Nie warto odkładać na później, poza tym spokojne planowanie może dać Ci frajdę i niepowtarzalną radość, pozwoli dopiąć rzeczy na ostatni guzik i zrobić to najlepiej jak potrafisz.

Pasja i radość tworzenia

I nie musi to być coś spektakularnego, to może być cokolwiek, ale coś, co przynosi Ci radość tworzenia, a jeszcze lepiej, coś, czym możesz podzielić się z innymi i nawet „zarażać” drugiego człowieka. Nie musi od razu uczyć się pięciu języków obcych, wspinać się po górach, czy biegać w maratonach. To może być coś zwykłego, jak szydełkowanie, robienie ozdób świątecznych, modne ostatnio wyplatanie makramy, a może zaczniesz pisać, jak Ja. Dziś w dobie internetu masz możliwość dzielenie się tym z innymi. I jestem bardzo wdzięczna nowym technologiom, za to, że dziś mogę pisać i za to, że Ty możesz, to teraz czytać. Każdy z nas posiada jakieś zdolności, talenty, mocne strony, musisz, to tylko zauważyć i wcielić w życie. Efekt gwarantowany. Nie musisz od razu być mistrzem w swojej dziedzinie, wystarczy, że Twoje nowe zajęcie będzie dawało Ci spełnienie, a to pozwoli udoskonalić warsztat.

Odhaczanie zrealizowanych zadań

Odkładanie na potem na pewno nie sprzyja Twojemu dobremu nastawieniu, to przekładania zadań z dnia na dzień, a w rezultacie przekładanie wszystkiego na kiedyś, może na nigdy. Nie znajdujesz motywacji, by coś zrobić, co budzi w Tobie zniechęcenie i brak działania. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, to bezpośrednio wpłynie na lepsze samopoczucie, będzie sporządzenie planu tygodnia i realizowanie wszystkiego po kolei. Zapisanie na papierze i odhaczanie kolejnych zadań, da Ci poczucie, że działasz, a twoich zadań do wykonania ubywa.Mówią, że brak energii spowodowany jest tłumieniem uczuć i niewspierającymi myślami, które to przekładają się na nasze samopoczucie, na efektywność działania lub jego brak. Twój spadek energii może być spowodowany niewspierającymi myślami, które oddziaływają na emocje przekładając się na Twoje codzienne zaangażowanie lub apatię. Myśląc dobrze o sobie, o życiu masz większa motywację do działania.

Już chyba każdy, o tym wie, że aby móc zadbać o innych, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o siebie, także drogie Panie – czas start, zróbcie dziś coś dla siebie.

To o czym myślisz, tym się stajesz.

To, co czujesz, to przyciągasz.

To, co sobie wyobrażasz, to tworzysz”.

Komentarze

Popularne posty