Psychologii nigdy dość (pytanie i odpowiedzi)

 

  1. Dlaczego tak bardzo interesuje nas życie innych?

    Bo nie musimy zastanawiać się nad własnym, bo jeśli komuś wiedzie się gorzej, to pocieszamy się, że u nas wcale nie jest tak źle, mamy również, o czym rozmawiać ze znajomymi, no i jest to również wpisane w naturę ludzką. Kontrola nad życiem innych zwalnia nas z dbałości o własne życie, a czasem tak po prostu łatwiej, zajmiesz się życiem innych nie starczy Ci czasu, by zajrzeć w głąb siebie, a przecież, to niekiedy takie trudne.

  2. Dlaczego zazdrościmy innym?

    Bo nie wierzymy, że możemy mieć to, co oni. Gdybyśmy potraktowali poczynania innych, jako inspiracje i motywację do dążenia, aby osiągnąć to samo, nie musielibyśmy zazdrościć. Po co traktować kogoś jak konkurencję? Czy nie lepiej gdyby ta osoba była dla nas dobrym motywem do zmiany? Oczywiście, jeśli naprawdę pragniemy tego, co ona posiada.

  3. Co najbardziej denerwuje nas w innych ludziach?

    Najczęściej prawda o nas, czyli to, jakimi ludźmi sami jesteśmy. W innych doskwiera nam to, co wyparliśmy z naszej świadomości, to czego nie akceptujemy w sobie. Nazywane jest to naszym cieniem. Cień to ta cecha charakteru, która nie była w nas akceptowana w dzieciństwie np. przez rodziców, uznaliśmy ją jako defekt, nie chcieliśmy zwracać na nią uwagi. To inni pokazują nam nasze cienie, są to cechy, które denerwują nas w innych. Jeśli, jako dziecko byłeś (byłaś) uciszany, zbyt hałaśliwy, żywiołowy, a Twoi rodzice nie akceptowali tego, uznałeś, to za złą cechę, dlatego w przyszłości mogłeś stać się cichym nastolatkiem, dorosłym, a teraz w innych przeszkadza Ci ich żywiołowość, gadatliwość. Jako dzieci chcemy być akceptowani, stajemy się tacy, jakimi oczekują od nas inni, wypieramy to, czego oni nie chcą w nas widzieć, dziecko zrobi wiele, by być kochanym. Cień to nawiązanie również do psychologicznego terminu projekcji, czyli dostrzegani w innych naszych cech.

  4. Dlaczego warto wybaczać?

    Na pewno nie w trosce o osobę, która coś nam zrobiła, ale ze względu na własny spokój. Wybaczyć nie znaczy zapomnieć, wybaczenie w trosce o własny spokój to jedyna słuszna droga. Wybaczyć, to nie znaczy domagać się konsekwencji, czy darować przewinienie, to często domagać się prawnej sprawiedliwości, żądać konsekwencji i zadośćuczynienia. Dlaczego ludzie nie wybaczają winowajcom? Bo nie potrafią wybaczyć sobie, często nie wybaczają sobie, bo nie wiedzą, że mają coś do wybaczenia.

  5. Co Cię nie zabije to Cię wzmocni?

    Pod warunkiem, że przerobisz, to co wymaga przerobienia i poukładasz, tak, jak wszystko poukładane być powinno. Nie jesteśmy z żelaza, mamy uczucia i cały kalejdoskop emocji, tłumienie i zamiatanie pod dywan nic nie da, dlatego, tyle mówi się o zarządzaniu emocjami, konfrontacji z nimi, akceptacji, zrozumieniu. Wiele rzeczy nie zabija, ale staje się traumą, która doskwiera całe życie. Pamiętaj! Trauma, to nie trudne wydarzenie, to sposób, w jaki na nie zareagowaliśmy. Dlatego, to co dla jednego jest traumą, dla drugiego jest jedynie trudnym doświadczeniem.

  6. Dlaczego ludzie żyją w ciągłym pędzie?

    Bo to pozwala im nie myśleć, nie zastanawiać się nad życiem, sobą, relacjami, zadawać ważnych pytań, przez to nie czują, nie chcą czuć, pędzą jak automaty. Dlatego wielu ludzi zweryfikowało swoje związki podczas narodowego lockdownu, nie mogli uciec przed swoimi uczuciami i decyzjami, które prosiły się o podjęcie.

  7. Co znaczy, że inni są dla na lustrem?

    Inni pokazują nam, co jest w nas. Inni pokazują Ci, co jest w Tobie. Często osąd kogoś jest prawdą o nim, natomiast nasze reakcja, wiele mówi o nas samych. Postrzegamy innych i świat przez własne przekonania, dostrzegamy w nich nasze prawdy, a przecież drugi człowiek nie musi być takim, jakim ty go widzisz. Np. Jeśli ktoś mówi otyłej kobiecie, że jest gruba i ta będzie miała z tym problem, rozkminiała to, rozkładała na czynniki pierwsze, to znaczy, że nie akceptuje tego w sobie, gdyby nie stanowiło to dla niej problemu, nie byłoby tematu.

  8. Czy szczęście to wybór?

    Jak się okazuje coś w tym jest?

    Tylko pozornie wydaje nam się, że jeśli zdobędziemy to, o czym marzymy: rodzinę, pieniądze, dom, sławę, pieniądze, będziemy szczęśliwi, przez chwilę nawet się ucieszymy, ale jeśli nie mamy szczęścia w sobie, euforia będzie na chwilę, zaraz pojawi się uczucie niezasługiwania, zaczniemy pragnąć na nowo czegoś innego, pojawi się brak satysfakcji i dojdziemy do wniosku, że wcale, to nie jest takie super, jak nam się wcześniej wydawało.

  9. Dlaczego mężczyźni i kobiety rozczarowują się sobą nawzajem?

    Mężczyźni rozczarowują się kobietami, bo chcą, aby te były takie, jak na początku związku, kobiety natomiast za cel stawiają sobie zmianę partnera. Jak się okazuję, kobiety na początku są słodkie, miłe, pragnące się przypodobać, mężczyźni zaś zawsze na początku mówią prawdę, wtedy w kobietach pojawia się myśli - „to nic, że jest taki, ja go zmienię”. Kobieta potem pokazuje swoją twarz bez udawania, bez starania się, a mężczyzna jest ciągle taki sam, lecz na nic starania kobiet, drugiej osoby nie zmienisz, możesz tylko zaakceptować lub zakończyć związek. Czasem Twoja zmiana, zmiana podejścia zmienia postać rzeczy, zmianę zaczynasz od siebie.

  10. Dlaczego powielamy schematy?

    Bo mamy nadzieję, że spotka nas w końcu szczęśliwe zakończenie, niektórzy twierdzą, że niejako zapisane jest to jest w naszych ścieżkach neuronowych (przymus powtarzania), czasem dzięki powtarzaniu czujemy się jak w domu. I tak dziewczyna, która ma ojca alkoholika, wybierze partnera z takimi samymi skłonnościami, oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Niektóre kobiety wręcz łakną adrenaliny, które może dostarczyć jej taki partner, czasem nawet przemoc, jawi się jako miłość. Bo jeśli matka tkwiła w przemocowym związku to dla córki to komunikat, że miłość równa się cierpienie. Z racjonalnego punktu widzenia wydaje się to być dziwne, jednak dla wielu osób takie mechanizmy są silniejsze od racjonalnego podejścia do sprawy.

Jeśli podobała Ci się forma dzisiejszego wpisu, daj znać. Nie wykluczone, że jeszcze stworzę coś podobnego. A może masz, jakiś pomysł na kolejne pytanie? Jeśli będę potrafiła odpowiem na nie w komentarzu.

Odpowiedzi na te pytanie powstały w oparciu o książki, webinary, artykułu psychologiczne. To dziesiątka, która na szybko przyszła mi do głowy.

Kolejny wpis także już gotowy. O czym? O lęku przed porażką, wrzesień, październik, to często miesiące nowych wyzwań, stąd taki tekst. Nowy post już niebawem.

Komentarze

Popularne posty