Wspólny mianownik

 

W dzisiejszym poście, postanowiłam odnaleźć wspólny mianownik wielu książek, webinarów i wykładów z internetu, czyli zebrać wszystko to, co jest nieustanie powtarzane i działa niczym metoda zdartej płyty.

 1. Szczęści to nawyk i stan umysłu, a nie sprzyjające okoliczności i zdobywanie tego, o czym tylko się pomyśli. Ludzie myślą, że zdobywając kolejne upragnione rzeczy, tytuły i uznanie staną się szczęśliwymi i w pełni usatysfakcjonowani. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Z prostej przyczyny - szukają czegoś na zewnątrz, ciągle pragną, pożądają, patrzą w przyszłość. Oczekiwanie, że to ktoś lub coś ma nam to zapewnić rodzi opór, jak również daje poczucie bezsilności, często wkrada się obwinianie, bo przecież, gdyby nie ten, czy tamten już dawno osiągnął byś stan szczęśliwości. Najlepszym przykładem na to, że wszystko, co potrzebne do szczęścia jest w nas samych, jest to, że wiele znanych gwiazd i artystów, mimo że osiągnęło popularność i pieniądze, nie potrafiło udźwignąć ciężaru, który za tym szedł, ani przekuć tego wszystkiego w poczucie szczęścia. I nie odwrót, wielu zdawać by się mogło, nie mających powodów do radości, potrafi cieszyć się z rzeczy małych. To jest właśnie dowód na to, że szczęście to nawyk, który można w sobie wypracować, jak to już każdy musi go odnaleźć samemu. Wielu mówi o życiu w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, otaczaniu się pozytywnymi ludźmi, poczuciu wdzięczności, umiejętności wybaczania, ale też sprawczości, czyli poczuciu, że to Ty kreujesz swoje życie.

 2. Zmiana zaczyna się od Ciebie. Zawsze tam, gdzie chciałbyś zmienić kogoś lub coś, na co nie masz kompletnie wpływu zacznij od siebie. Nie zmienisz nikogo na siłę, możesz jedynie zrezygnować z relacji lub zaakceptować fakty takimi, jakimi one są. Podobnie jest z sytuacją, w której się znalazłeś, nie na wszystko masz wpływ, ale na to, co z tym zrobisz, już tak.

 3. Akceptacja, a nie walka z wiatrakami. Niektórzy mówią, że każdy dostaje tyle, ile jest w stanie unieść, inni, że zniesiemy tyle, ile dostaniemy. Bez względu, na to, której filozofii jesteś wyznawcą, najlepszą drogą jest akceptacja wszystkiego, takim, jakim jest i wybór, co chcesz z tym zrobić i czego nauczyć. Powiedzenie, co Cię nie zabije, to Cię wzmocni, jest prawdziwe, ale tylko wtedy, gdy przeżyjesz problem, a nie uciekniesz od niego.

 4. Twoje poczucie wartości, nie zależy od nikogo i niczego. Nie ważne, jakie masz wykształcenie i ile zer na koncie, jesteś wartościowy przez fakt, że istniejesz. Przywykliśmy, do dowartościowywania się opiniami innych i budowaniu swojego obrazu w oparciu o to, co mówią o nas inni, tym bardziej, jeśli nasze poczucie wartości jest niestabilne.

 5. Sukces nie jedno ma imię. Gdy dla jednego sukcesem jest zdobycie kolejnego tytułu naukowego, inny będzie się cieszył, że ukończył kurs, wychodząc, ze swojej strefy komfortu. To Ty określasz, co znaczy dla Ciebie sukces i w którym kierunku podążasz i nie ważne, czy inni idą tą samą ścieżką. Sukces ma być spełnieniem Twoich oczekiwań, każdy dysponuje różnymi zasobami i możliwościami.

 6. Silny, nie znaczy ze skały. Przez lata promowano wizerunek człowieka dającego radę ze wszystkimi przeciwnościami losu, nie proszącego o pomoc, nie okazującego uczuć, niezniszczalnego, takiego, którego nic i nikt nie złamie. Człowiek w zbroi odchodzi w zapomnienie, a pozorna siła ustępuje prawdzie i odwadze pokazania łez, słabości, bezsilności, czyli prawdzie w czystej postaci. Teraz silny znaczy, taki, jaki jest w rzeczywistości, nie dążący do pokazania na siłę, że nic nie jest w stanie go złamać, dziś silny, to ten, kto pokazuje swoje oblicze, bez obawy, jak zostanie oceniony, dziś silny, to ten, kto potrafi prosić o pomoc, przyznać się do błędu i braku wiedzy, dziś silny to obrońca swoich wartości, a nie ktoś, kto wtapia się w tłum dla świętego spokoju.

 7. Człowiek jak matrioszka. Matrioszka to dobrze znana rosyjska lalka, gdzie kolejna lalka kryje się pod kolejną. Podobnie jest z ludzkimi emocjami, gdzie jedne przykrywają drugie. Np. pod złością jest lęk, pod lekiem - miłość.

 8. A bliźniego swego, jak siebie samego. Już Biblia mówiła o miłości do siebie, jako tej największej, choć często interpretujemy, to na odwrót. Im bardziej kochasz siebie, tym bardziej masz miejsce dla akceptacji drugiej osoby. Dlaczego tak wielu ludzi nie akceptuje innych, krytykuje, obmawia? Bo nie rozumieją siebie samych, bo nie ma w nich akceptacji dla własnych zachowań. Tyle dziś mówi się o zdrowym egoizmie, a termin ten przez wielu jest krytykowany, są tacy, którzy twierdzą, że to przyzwolenie, na dostrzeganie jedynie własnych potrzeb. Nic bardziej mylnego, im bardziej dbasz o siebie, tym więcej, jesteś w stanie zaoferować innym. Żeby dać, trzeba mieć. Pamiętaj! W samolocie maska najpierw dla Ciebie potem, dla dziecka. Inaczej oboje zginiecie.

 9. Świat, to pewnego rodzaju iluzja, a to co widzisz, to tylko ułamek rzeczywistości. Postrzegasz świat przez pryzmat filtrów, generalizowani, czytania w myślach, podejmowania decyzji przez pryzmat przekonań.

 10. Żyjemy w czterech światach: mentalnym (twój umysł, przekonania), emocjonalnym (uczucia), duchowym (religia, ale nie tylko, wszystko to, w co wierzysz) fizyczny (twoja rzeczywistość). Niezbędna jest spójność na wszystkich poziomach. Jeśli Twój świat emocjonalny będzie zdominowany przez niewspierające uczucia, będzie to przekładało się na Twój świat fizyczny, twoją codzienność, Twoja praca, życie rodzinne będzie uwarunkowane Twoim samopoczuciem.

 11. Wszystkie emocje są potrzebna. Już wiadomo, że nie ma złych emocje, a stwierdzenia typu: „złość piękności szkodzi” albo „grzeczne dziewczynki się nie złoszczą”, przechodzą do lamusa. Oczywiście jeśli konsekwencją złości są destrukcyjne zachowania np. agresja, to nie jest coś pozytywnego. Samo odczuwanie emocji daje wiele informacji. Złość informuje o niezaspokojonych potrzebach lub mówi, że ktoś przekracza nasze granice. Tłumione emocje nie znikają, wracają ze zdwojoną siłą. Pamiętaj, nie jesteś swoimi emocjami, tylko je odczuwasz i tak nie jesteś zły, tylko czujesz złość, nie jesteś smutny, tylko czujesz smutek. W ten sposób unikasz scalania się z nimi. Najlepsza metoda to obserwacja i akceptacja całego kalejdoskopu uczuć. Nic co ludzkie, nie jest Ci obce.

 12. Tylko Ty decydujesz, co bierzesz na siebie. Nikt nie jest w stanie wyrządzić Ci krzywdy wbrew Twojej woli. Jeśli ktoś Cię nie szanuje, być może sam to robisz w stosunku do siebie.

 13. Ludzie jak lustra, przejrzyj się w nich. Pewnie już nie raz spotkałeś się z terminem projekcji, czyli projektowaniem własnych odczuć na inną osobę. Dlaczego? Bo tak łatwiej. Dla przykładu, mówisz o kimś, że jest zarozumiały tylko dlatego, że sam taki jesteś, a nie chcesz zauważać tej cechy u siebie. Inny przykład? Mąż obawia się, że jego żona ma ochotę go zdradzić, przy czym sam nieświadomie miałby ochotę na taki krok, ale przecież przyznanie się do tego kroku jest trudne, łatwiej to przerzucić na drugą osobę. Inną formą lustra może być na przykład nieuświadomione poczucie zazdrości. Denerwuje Cię rozrzutność Twojej koleżanki, która co rusz kupuje sobie nowe ciuszki i kosmetyki? Może po prostu jej zazdrościsz, nie pozwalając sobie, na kupienie nowe rzeczy? Inni pokażą Ci, to co sam o sobie myślisz. Szef ciągle Cię wykorzystuje, inni nie liczą się z Twoim zdaniem, wykorzystują Cię, po prostu czujesz, że musisz zasłużyć na uznania, w rezultacie pozwalasz im na to, bo sam za mało siebie cenisz.

 14. Myśli, to tylko myśli. Problem w tym, że ludzie wierzą swoim myślom, jakby były prawdą, a nie wytworem ich wyobraźni. I to myśl przewodnia książki „Ego-rcyzmy”, której recenzję niedługo napiszę. Myśli, działają, jak automaty, biorą się z naszych przekonań i programów, te z kolei generują emocje, za którymi idą działania lub ich brak. Jak jesteśmy programowani: werbalnie, czyli to co usłyszeliśmy na swój temat i temat życia, niewerbalnie, to co obserwowaliśmy i poprzez doświadczenia, czyli specyficzne wydarzenia z naszym udziałem. Jesteśmy programowani do 6 – 7 roku życia. I tak, jeśli rodzice powtarzają dziecku, jakim jest nieudacznikiem, to już ma sprecyzowaną wizję życia. W jego głowie pojawiają się niewspierające myśli, które powodują niezbyt pozytywne emocje, z kolei te odpowiadają za podejmowane wybory lub brak działania. Bo przecież osoba z etykietą nieudacznika, nie może osiągnąć wiele ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Będzie podejmowała działanie, które upewni je w tym przekonaniu. Priorytetem byłoby zaktualizowanie oprogramowania, które pozwoliłoby ruszyć z miejsca.

 15. Przekonania kierują Twoim życiem. Bo życie jest ciężkie, bo żeby do czegoś dojść trzeba ciężko pracować, bo pieniądze szczęścia nie dają. I tak przeżyjesz życie nie wiedząc, że wszystko, co robisz ma swoje źródło w wpojonych Ci przekonaniach. Dlatego wybierasz ciężkie prace, wierząc, że praca, która przyniosłaby Ci satysfakcję, nie mogłaby być źródłem pieniędzy, no i skoro pieniądze szczęścia nie dają, nigdy nie będziesz ich mieć, znaczyłoby to, że musiałbyś stać się nieszczęśliwym człowiekiem. Inny przykład? Kobieta, która uważa, że jest brzydka wybierze się na zakupy, wybierze przez siebie sukienkę i stwierdzi, że rzeczywiście jest źle, wybrała się na zakupy, by tylko utwierdzić się w swoim przekonaniu.

 16. W ciągu dnia umysł człowieka wytwarza od 60 do 80 tysięcy myśli. Tylko 5% z nich jest świadomych, co oznacza, że aż 95 procent idzie z podświadomości. Twoja podświadomość nie śpi, pracuje ciężko nawet we śnie. Ile razy udało Ci się obudzić o takiej porze, o której planowałeś, bez budzika? To właśnie ona sprawiła, że tak się stało. Ile razy zastanawiałeś się nad czymś intensywnie, a po przebudzeniu miałeś gotowe rozwiązanie? To właśnie podświadomość kieruje Twoim życiem. Podświadomość – umysł irracjonalny, subiektywny. Świadomość – umysł racjonalny, obiektywny. Jest jeszcze nadświadomość, czyli nasz dusza.

 17. Świat nie jest dobry ani zły jest po prostu taki, jaki jest. Bez względu na to, co o nim myślisz, co myślisz o sobie czy innych, nie ma znaczenie, to Twoja interpretacja, wszystko jest stałe.

 18. Wdzięczność. Jedną z polecanych praktyk rozwoju osobistego jest praktykowania wdzięczności, czyli zapisywanie w dzienniczku, rzeczy, za które możesz być wdzięczny, to sprawia, że zauważasz ile masz, jak wiele masz, wdzięczność za rzeczy, które jeszcze się nie dokonały, ale myślenie o nich w kategoriach, jakby były już naszym udziałem, ma na celu przyciągnięcie, tego czego pragniemy.

 19. Życie na własnych zasadach, czyli takie w zgodzie ze sobą, oczywiście nie ma tu przyzwolenia na krzywdzenie innych osób. Chodzi o to, że jeśli nieustanie oglądasz się na innych i szukasz w nich akceptacji dla swoich wyborów, to nigdy nie będziesz szczęśliwy, zawsze pojawi się ktoś gotów skrytykować Twój pomysł, dlatego też musisz brać życie w swoje ręce, wszystkich nie zadowolisz, a Tylko pewność siebie i pójście za sobą, pozbawia innych chęci krytykowania Cię, co więcej opinie innych nigdy Cię nie dotkną, bo wiesz, że robisz, to co powinieneś i to do czego masz absolutne prawo.

 20. Zmiana jest możliwa dzięki akceptacji. Jeśli nie zaakceptujesz siebie takim, jakim jesteś, nie masz szans na zmianę. Taki paradoks. Dopiero, gdy wyrazisz zgodę na rzeczy takie, jakimi są wtedy dopiero masz możliwość zmiany ich, pójścia w upragnionym kierunku. Brak zgody na to, co dzieje się tu i teraz powoduje walkę, a to czyni Cię przegranym na starcie. Nawet poddanie się i odpuszczenie może powodować odwrócenie wszystkiego o sto osiemdziesiąt stopni.

 21. Tu i teraz. Wszyscy psychologowie, trenerzy rozwoju nawołują do uważności i skupianiu się na chwili obecnej, czyli jak pijesz herbatę, to po prostu ją pijesz, jak idziesz na spacer, to po prostu idziesz, a nie rozwiązujesz w myślach konflikt albo rozkminiasz trudy dnia codziennego. Oczywiście chcąc zaplanować podróż musisz ja najpierw zaplanować, ale chodzi o radość z chwili obecnej, skupienie na uczuciach.

 22. Empatia – z przeprowadzonych, jakiś czas temu badań, wynika, że nie wiele osób wie, czym ona właściwie jest. Empatia, to nie tylko zdolność współodczuwania, ale także umiejętność rozpoznawania emocji u innych, co więcej, wiedza, co z nimi zrobić. Skąd bierze się brak zasobów, aby rozpoznać i wiedzieć, jak zaopiekować się człowiekiem w trudnych emocjach? Odpowiedź jest banalna, bo nikt nas tego nie uczy. Czy wiesz, że, gdyby ludzie byli empatyczni, nie byłoby na świecie wojen?

 23. Wbrew pozorom osoby, których wzrok jest wbity w ekrany telefonów, nie szukają czegokolwiek, a uciekają przez rzeczywistością.

 24. Jedyną pewną rzeczą w życiu każdego z nas jest zmiana. Dlaczego tak bardzo boimy się zmian? To, co znane, jawi się, jako bezpieczne, pomimo że nie zawsze nam służy, brak decyzji o zmianie wynika poniekąd z obawy, co pomyślą o nas inni, no i nigdy nie mamy pewności, że będzie to zmiana na lepsze. I tak, żona nie odchodzi od męża, choć ten źle ją traktuje, nie rzucisz pracy, która już dawno przestała Cię satysfakcjonować. Do póki nie spróbujesz, nie przekonasz się.

 25. Wolność, tyle dziś mówi się o wolności słowa, o wolności wyborów, o szeroko rozumianym prawie decydowania na wielu płaszczyznach. Jedyna wolność, to wolność w naszych umysłach. Nikt i nic nie może wpłynąć na to, co dzieję się w Twojej głowie, za Twoim przyzwoleniem. To właśnie dzięki tej wolności, ludzie przetrwali w najbardziej traumatycznych momentach swojego życia np. w obozach koncentracyjnych. Byli wolni, na to, co myśleli, nie miał wpływu największy bezlitosny oprawca.Komentarze

Popularne posty