Język polski - zmora Polaków

 

Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić błędom, które w internecie pojawiają się najczęściej. Obliczono nawet, że 2020 roku publikowano 14.188 błędów dziennie, to błąd co 6 sekund.

Nie wiem, czy pamiętacie mój wpis, prawie sprzed dwóch lat: „O błędach językowych i nie tylko”, w którym sama stworzyłam listę błędów, najczęściej wyłapywanych przeze mnie, ale także językowych zapożyczeniach, nowoczesnych sloganach i słowach, które wcześniej traktowane były, jako błędy, a dziś nikogo już nie dziwią.

Tym razem chcę odwołać się do statystyk i tego na co zwrócili uwagę eksperci. Jak podają statystyki z roku na rok, błędów pojawia się coraz więcej, nie dość, że ciągle powtarzane są te same, to wciąż pojawiają się nowe. Być może przyczyną tego jest po prostu to, że jesteśmy coraz bardziej wylewni i coraz bardziej pragniemy podzielić się swoim zdaniem z innymi osobami, a nie po drodze nam z ortografią. Być może przyczynami jest pośpiech i niedbałość o poprawność, a chęć, jak najszybszego przekazania informacji. A może najprościej coraz bardziej jesteśmy na bakier z zasadami, jakimi rządzi się język polski. Bo przecież, jak mówię, dziś wszystko można sprawdzić w necie, komp podkreśli błędy i nie słychać, czy mówię góry przez „ó”, czy „u”. Tak też można, tylko, jak widać ten łatwy dostęp do informacji, jakoś nie przekłada się na efekty, co właśnie widać podczas czytania postów w internecie, nie dotyczy to tylko komentujących, ale także piszących artykuły dla portali i prowadzących blogi.

Przyjrzyjmy się zatem najczęściej popełnianym błędom i postarajmy zapamiętać poprawną pisownię wyrazów. Poniższa lista prezentuje kilkanaście pozycji, przy czym miejsce pierwsze to najczęstszy błąd powielany w internecie.

  1. na pewno

  2. w ogóle

  3. naprawdę

  4. na razie

  5. dziś, a nie dzień dzisiejszy

  6. poza tym

  7. na co dzień

  8. oryginalny

  9. mój

  10. wziąć

  11. co najmniej

  12. nie wiem

  13. sprzed

  14. już

  15. złodziei

Kolejne to: włączyć, po prostu, rozumiem, w cudzysłowie, znad, z powrotem, skąd, pojedynczy, tylny, naprzeciwko, poszedłem;

Powyższe zwroty zostały zapisane w poprawnej formie i jedynej dopuszczalne.

Nikt z nas nie jest nieomylny i podobno nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, poza tym głupi człowiek wie wszystko, a mądry uczy się przez całe życie. Nigdy nie jest za późno na naukę i choć nasz język do najprostszych nie należy, to warto na własne potrzeby zgłębiać swoją wiedzę, by móc na przyszłość uniknąć popełniania tych samych błędów.

W celu utrwalenia:

Po prostu należy wziąć powyższe rady do serca, od razu zacząć się uczyć, na pewno przyniesie to rezultaty w przyszłości, które będą widoczne na co dzień. Naprawdę nie jest to takie trudne, poza tym ułatwi codzienne funkcjonowanie. Zresztą bycie Polakiem do czegoś zobowiązuje. Na razie to tyle. Jak zawsze zachęcam do lektury moich postów, tych mniej i bardziej oryginalnych. Wystarczy włączyć laptopa lub smartfona i sprawdzić, co tu jest napisane. Będzie mi miło, jeśli przeczytacie nowe posty, jak również te sprzed dwóch lat. Rozumiem, że na co dzień ciężko u Was z czasem, ale wpadajcie tu co najmniej (przynajmniej) raz w tygodniu. Spośród wszystkich tekstów, napisanych przeze mnie, każdy zapewne wybierze coś dla siebie, w ogóle mnie to nie zdziwi. Mój blog stoi otworem dla każdego i posiada już imponująca liczbę tekstów. Zapraszam.







Komentarze

  1. Bardzo ciekawy i niewątpliwie przydatny artykuł, nie mogę się doczekać kolejnego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo miło czyta się takie komentarze, dziękuję i również pozdrawiam.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty